2008 NWLRC Open Show

The 2008 Open show was held at Woolston Leisure Centre in Warrington on 1st June.

The Judge was Mrs.Sue Marskell (BEROLEE).

The show was kindly sponsored by ROYAL CANIN.

Best In Show Tooth's Ludalor Lyzabeth
Reserve Best In Show Hepper's Aris at Mardas
Best Puppy In Show Timms Lejie Thyme
Reserve Best Puppy In Show Shanorrell Birthday Boy at Hashimoor
Best Dog Hepper's Aris at Mardas
Reserve Best Dog Rawlinson's Halshimoor Lincoln
Best Puppy Dog Shanorrell Birthday Boy at Hashimoor
Best Bitch Tooth's Ludalor Lyzabeth
Reserve Best Bitch Tooth's Ludalor Lancastria Chardonnay
Best Puppy Bitch Timms Lejie Thyme

Results for Class 1 Minor Puppy Dog (2008 NWLRC Open Show)

First Balshaw & Rawlinson's Shanorrell Birthday Boy at
Second Hepper's Brackenpriory Around Mardas
Third Litherland's Oakhouse or Some

 
Results for Class 2 Puppy Dog (2008 NWLRC Open Show)

First Ellis & Matulla's Dolwen Wake Robin
Second Hepper's Brackenpriory Around Mardas
Third Crook's Balrion Weathertop John Barleycorn
Reserve Manning's Overmarsh Third Official

 
Results for Class 3 Junior Dog (2008 NWLRC Open Show)

First Manning's Overmarsh Third Man
Second Crellin's Oakhouse Oz Clarke
Third Beardall's Bearcop Ebony Boy
Reserve Gillet's Bayerische Schnitzer's

 

Results for Class 4 Novice Dog (2008 NWLRC Open Show)

First Manning's Overmarsh Third Degree
Second Whitaker's Goosechase Flash
Third Clark's Allenie Macrae
Reserve Spence & Bostock's Elsham Rhapsody in Blue
VHC Whitaker's Billy The Great Kid

 
Results for Class 5 Undergraduate Dog (2008 NWLRC Open Show)

First Smith's Charway Ballymedlar at Warrenview
Second Storey's Rhodenash Bold 'N' Brave
Third Ellis & Matulla's Dolwen Wake Robin
Reserve Beardall's Bearcop Ebony Boy
VHC Manning's Overmarsh Second to None

 
Results for Class 6 Graduate Dog (2008 NWLRC Open Show)

First Smith's Charway Ballymedlar at Warrenview
Second Ayres Danomic Douglas Fairbanks with Musbi
Third Ireson's Crankross Endeavour at Tarnfell
Reserve Smye's Rewari Exstormtrooper with Stonmye
VHC Wagstaff's Dolwen Charles James

 
Results for Class 7 Post Graduate Dog (2008 NWLRC Open Show)

First Meehan's Ravenshall Braque
Second Litherland's Oakhouse OH OH Seven
Third Green's Eromdop Danny Boy
Reserve Wagstaff's Dolwen Charles James

 

Results for Class 9 Open Dog (2008 NWLRC Open Show)

First Hepper's Aris at Mardas
Second Rawlinson's Halshimoor Lincoln
Third Lowe's Raybooth Solo
Reserve Whitley's Donomic Denzel Washington
VHC Litherland's SL CH Ladrow Heron Over Oakhouse

Results for Class 10 Veteran Dog or Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Balshaw's Crescendo at Shanorrell
Second Senior's Ravenshall Hope for Gulsary
Third Concannon's Gowanvale Run A Round
Reserve Jenkinson's Withymead Jade at Newforem
VHC Parr's Stoneavon Maid of the Mist

 
Results for Class 11 Minor Puppy Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Timms Lejie Thyme
Second Southworths Meadowline Mysterious Lady Bychanseren
Third Whitley's Ravenshall Diva Danomic
Reserve Watson's Cuerdenlake Puzzle
VHC Smye's Stonmye Persuation

 
Results for Class 12 Puppy Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Ellis's Dolwen Mulberry
Second William's Overijse Salsa
Third Manning's Overmarsh Third Avenue
Reserve Thompson's Taramoss Alyssa Ash
VHC Markham's Stmakajo Morning Glow

 
Results for Class 13 Junior Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Dodd's Brockburrow Juliet
Second Artingstall's Hightrevoron Silver Lining
Third Falshaw & Elliott's Lonkerium Nitida
Reserve Crook's Balrion Weathertop Duty Free
VHC Green's Suttonpark Olive

 
Results for Class 14 Novice Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Dodd's Brockburrow Juliet
Second Artingstall's Hightrevoron Silver Lining
Third Hepper's Mardas April Solar
Reserve Whitley's Ravenshall Diva Danomic
VHC Ellis & Matulla's Dolwen Mullberry

 
Results for Class 15 Undergraduate Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Senior's Gulsary Gerronwyit
Second Thompson's Braithwell's Ruby Wax
Third Holt's Rhodenash Wild is the Wind at Skardykat
Reserve Ayres Ludalor Blueberry by Amberstope
VHC Manning's Trofarth Truth to Overmarsh

 
Results for Class 16 Graduate Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Tooth's Ludalor Lancastria Chardonnay
Second Hartley's Suley's Santas Choice
Third Litherland's Trofarth Rosy to Oakhouse
Reserve Ayres Lancastria Chianti with Musubi
VHC Luty & Simpson' Gulsary Glenmorangie at Lakeabbey

 

Results for Class 17 Post Graduate Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Timms Remebeto Cherry Pip at Lejie
Second Platt's Newhorizon's Mystic Moon
Third Jones Ladrow Dark Ada
Reserve Watson's Oakhouse Ome and Away

Results for Class 18 Limit Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Artingstall's Hightrevoron Honeysuckle
Second Dodd's Eneleon Emerald
Third Fryer's Halishimoor Hi Five to Fulwell
Reserve Senior's Gulsary Gorra Goodun
VHC Wills Aqualoop Hickory Nut Dream

 
Results for Class 19 Open Bitch (2008 NWLRC Open Show)

First Tooth's Ludalor Lyzabeth
Second Dodd's Trendlewood Ruby Tuesday
Third Hartley's Suley's Summer Dream at Tarnfell