2008 NWLRC Championship Show

The North West Labrador Retriever Club held its 36th Championship Show at Sutton Sports Centre onSunday 12th October.

Judging Bitches was Mr Moray Armstong (Bitcon) and Judging Dogs was Mrs Eva W Mjelde (Surprising’s).

Sponsorship was kindly provided by ROYAL CANIN.

Show results follow:-

Best In Show Hopkinsons' Sh Ch Silver Suede Over Rocheby
Reserve Best In Show Baillies' Cambremer Ocean Breeze by Kilstron ShCM
Best Puppy In Show Rawlinsons' Wilsbury Wordsworth at Halshimoor
Reserve Best Puppy In Show Anthony & Jayes' Sandylands Tread Softly
Best Dog Hopkinsons' Sh Ch Silver Suede Over Rocheby
Reserve Best Dog Rawlinson Shanorell Ticket to Ride to HalshimoorJW
Best Puppy Dog Rawlinsons' Wilsbury Wordsworth at Halshimoor
Best Bitch Baillies' Cambremer Ocean Breeze by Kilstron ShCM
Reserve Best Bitch Yeowarts' Langshott Silver Sky
Best Puppy Bitch Anthony & Jayes' Sandylands Tread Softly

Results for Class 1 Special Working Dog or Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Hodges' Ch Naiken Russian Rhythn JW
Second Powells' Seatallan Rosa

Results for Class 2 Veteran Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Wiles' Sh Ch Richbourne Starlight
Second Roberts' Stormrose Sweet Promise JW ShCM
Third Woods' Sundyke Secret Key
Reserve Mortons' Sh Ch Dakross Billie Holiday
VHC Williams & Revitts' Jimdi Sweet Floela

Results for Class 3 Minor Puppy Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Jurys' Tibblestone Sky Larkin
Second McGillivrays' Binnaig Wild Thyme with Antonine
Third Campbells' Binnaig Star Anise
Reserve Mulligan & Marchants' Alanwood Lady Cherie Amour
VHC Proctors' Brockburrrow Day Dreamer

 

Results for Class 4 Puppy Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Anthony & Jayes Sandylands Tread Softly
Second Sutcliffes' Crawcrook Odd Soxs
Third Powells' Seatalan Teasel
Reserve Dawsons' Ycart Nightflight Kite at Berkerby
VHC Shirtons' Woolman Constance

 

Results for Class 5 Junior Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Baillies' Kilstron Ocean Spray
Second Hodges' Lindall Nadia at Naiken
Third Hopkinsons' Rocheby Wild Snowdrop
Reserve Douglas' Glandrumond Sage for Talard
VHC Hills' Tsamica Lucy Locket

Results for Class 6 Yearling Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Hopkinsons' Spun Silk
Second Kennedys' Glasdrumond Nutmeg
Third Artingstalls' Hightrevoron Silver Lining
Reserve Stewarts' Streamanda Salsa
VHC Thompsons' Suttonpark Flora at Churnetview

 

Results for Class 7 Special Beginners Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Hills' Tsambica Lucy Locket
Second Dodds' Lynquest Liberthine of Carriegame
Third Johnstons' Govanvale Carrie
Reserve Rogers' Abbeystead Wren in Woodmist
VHC Lawrences' Claychalk Costa Amero

 

Results for Class 8 Novice Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Hepworths' Poolstead Pomerrol
Second Heppers' Mardas Miss Andrettie
Third Stewarts' Streamanda Salsa
Reserve McGillivrays' Binnaig Wild Thyme with Antonine
VHC Watsons' Cuerdenlake Blue Cypress

Results for Class 9 Undergraduate Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Baillies' Kilstron Ocean Spray
Second Douglas' Talard Miss Money Pennie
Third Lesleys' Steeleigh Dream Along JW
Reserve Falshaw & Elliots' Lonicerium Nitida
VHC Holts' Rhodenash Wild is the Wind at Skardykat

 

Results for Class 10 Graduate Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Yeowarts' Langshott Silver Sky
Second Metcalfes'Sandylands Spring Blossom for Baileydale
Third Rawlinsons' Wilsbury Creme Kracker at Halshimoor
Reserve Kellys' Barrantes of Warley for Sarenden
VHC Thompsons' Meadowline Murwillumbah

Results for Class 11 Post Graduate Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Butlers' Ycart Lakeside Linnet
Second Scutchers Winsleywood Willow JW ShCM
Third Ayers' Lancastria Chianti with Musubi JW
Reserve Thompsons' Meadowline Myrtle Creek
VHC Lesleys' Steeleigh Foreign Legacy
 

Results for Class 12 Mid Limit Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Johnsons' Cremino Christmas Rose JW
Second Powells' Seatallan Snowberry
Third Williams & Revitts' Jimdi Nora Batty JW
Reserve Heppers' Mardas Vanity Fair JW
VHC Hepworths' Poolstead Pouilly
 

 

Results for Class 13 Limit Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Baillies' Cambremer Ocean Breeze by Kilstron ShCM
Second Rawlinson & Balshaws' Halshimoor Tickety Boo JW
Third Anthony & Jayes' Sandylands Gayle
Reserve Butlers' Ycart Klassic Kiwi
VHC Roberts' Stormrose Sweetheart ShCM

 

Results for Class 14 Open Bitch (2008 NWLRC Championship Show)

First Brown ShCh Alanwood Spring Breeze over Ramseyville
Second McGillivrarys' Sh Ch Antonine Allure JW
Third Heppers' Mardas Venetian Fan Fare
Reserve HollidayAuld ShCh Lindall Strawberry CreamwFarbrae
VHC Falshaw&Elliotts' Eneleon Hollyhock of Lonicerium
 

Results for Class 15 Veteran Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Coles' Sh Ch Stajantor Robin
Second Hepworths' Poolstead Pleased as Punch
Third Douglas' Int ShCh/IrSh Ch IICh Talard The Man Who
Reserve Metcalfes' Baileydale Bon-Bon JW
VHC Concannons' Gowanvale Run-a-Round

Results for Class 16 Minor Puppy Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Rawlinsons' Wilsbury Wordsworth at Halshimoor
Second Jurys' Tibblestone Gospel Singer
Third Hodges' Naiken Way Out West
Reserve Craig & Williams' Foulby Wellington
VHC Thompsons' Meadowline Mr Moonlight

 

Results for Class 17 Puppy Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Williams & Revitts'Brathwell Ernie Wise to Jimdi
Second Thompsons' Meadowline Mr Moonlight
Third Jennings' Seatallan Thistle at Kiltyrie
Reserve Auteys' Ryedown McKinlay Tartan at Chadfrith
VHC Sutcliffes' Crawcrook Odds On Favorate
 

 

Results for Class 18 Junior Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Coodes' Warringahs' Tennants Creek
Second Crooks' Balrion Weathertop John Barleycorn
Third D'Arcys' Lancastria Future Star
Reserve Mannings' Overmarch Third Man
VHC Wiles' Richbourne Starplayer JW

Results for Class 19 Yearling Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Kellys' Kimvalley State Border
Second Anthony & Jayes' Sandylands See Me Fly
Third Hopkinsons' Rocheby Gamekeeper
Reserve Litherlands' Oakhouse Oh Oh Seven
VHC Auteys' Ryedown Raison Schottische ay Chadfrith

Results for Class 20 Special Beginners Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Dodds' Cariegame Ohmeohmy
Second Williams' Wylanbriars as Time Goes By at Millerdan
Third Finneys' Meadowline Moonshine
Reserve Storeys' Rhodenash Bold 'N' Brave
 

Results for Class 21 Novice Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Jennings' Seatallan Thistle at Kiltyrie
Second Williams' Wylanbriar as Time Goes By at Millerdan
Third Stokes' Twisletree Too Funky

 

Results for Class 22 Undergraduate Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Litherlands' Oakhouse Office Head
Second Beardalls' Bearcop Ebony Boy
Third Mannings' Overmarsh Third Official
 

Results for Class 23 Graduate Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First HartleyMajorAllen Brockburrow Cassanova in Linjor
Second Coles' Stajantor Otterman
Third Finneys' Carpenny Shaw TAF
Reserve Jennings' Seatallan Shamrock of Kiltyre
VHC Lesleys' Steeleigh Expres Order JW

Results for Class 24 Post Graduate Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Dodds' Carriegame Ohmeohmy
Second McDonalds' Linnburnhead Reed Warbler
Third Catteralls' Linjor Yeohann at Goldmas
Reserve Mortons' Dakross Wilson Pickett

Results for Class 25 Mid Limit Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Rawlinsons' Shanorell Ticket to Ride to Halshimoor
Second Beckett & Huemer Kimvalley Wave Breaker in Oakglen
Third Brown Todd Farquharson Ramseyville Rainstops Play
Reserve Hepworths' Poolstead Pine Copse
VHC Coles' Gallybob Quiz of Stajantor

 

Results for Class 26 Limit Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Rawlinsons' Halshimoor Lincoln
Second Hopkinsons' Rocheby Statesman
Third Autey's Ryedown Scottish Reel JW ShCM
Reserve Carruthers' Waterbrook State Drummer at Briarmist
VHC Harvey Majors' Linjor Shiraz
 

 

Results for Class 27 Open Dog (2008 NWLRC Championship Show)

First Hopkinsons' Sh Ch Silver Suede over Rocheby
Second Allens' Sh Ch Allenie's Maverick JW ShCM
Third Battys' Steeleigh Truly Willing at Bradwill
Reserve Scutchers' Sh Ch Winsleywood Waterloo JW ShCM
VHC Hodges' Sh Ch Naiken Quincy JW

Results for Class 28 Brace (2008 NWLRC Championship Show)

First Miss L Finney
Second Ms E Jenkinson
Third Mrs L Holt
Reserve Mrs W Manning