2009 NWLRC Open Show

The North West Labrador Retriever Club held it’s Annual Open Show at Scarisbrick Village Hall on Sunday 7th June 2009. The show was held outside, on a day when rain was forecast, it turned out to be a warm dry day and Margaret Wood judged the entry.

The show was kindly sponsored by Royal Canin.

Best In Show Rawlinsons' Shanorrell Splendour at Halshimoor
Best Puppy In Show Ellis & Matullas' Dolwen Thomas Owen
Best Dog Rawlinsons ShCh Wilsbury WildFire at Halshimoor JW
Reserve Best Dog Hoopers' Balcrist Harris Tweed
Best Bitch Rawlinsons' Shanorrell Splendour at Halshimoor
Reserve Best Bitch Mortons' Sh Ch Dakross Billie Holiday

Results for Class 1 Minor Puppy Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Rawlinsons' Fullwell Fly High to Halshimoor
Second Dodd's LLanstinan Welshman at Carriegame
Third Watsons' Cuerdenlake Grant
Reserve Jones' Cornlands Chomsky

Results for Class 2 Puppy Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Ellis & Matullas' Dolwen Thomas Owen
Second Rawlinsons' Fullwell Fair Trade with Halshimoor
Third Conncannons' Richbourne Moment of Time
Reserve Jones' Ladrow Dark Lord

Results for Class 3 Junor Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Longs' Balcrist Rogue State
Second Mitchells' Sharouns Ganymede at Stelmarin
Third Hoopers' Balcrist State of the Art
Reserve Concannons' Gowanvale Wenningdale Warrier
VHC Meehans' Gulsary Gambling on Red at Mexifly

Results for Class 4 Novice Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Ellis & Matullas' Dolwen David Morris
Second Hoopers' Balcrist State of the Art
Third Peers' Brigburn Hopeful
Reserve Baileys' Goosechase Flash
VHC Beardalls' Bearcop Ebony Boy

Results for Class 5 Undergraduate Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Mannings' Overmarsh Third Official
Second Mitchells' Sharouns Ganymede at Stelmarin
Third Jones' Arrow Drumfox
Reserve Wagstaffs' Dolwen Charles James
VHC Beardalls' Bearcop Ebony Boy

Results for Class 6 Graduate Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Balshaw&Rawlinson Shanorrell B'day Boy Halshimoor
Second Gilletts' Bayerische Schnitzer
Third Wagstaffs' Dolwen Charles James

Results for Class 7 Post Graduate Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Mortons' Dakross Wilson Picket
Second Smiths' Charway Ballymedlar at Warrenview
Third Dodds' Carriegame Ohmeomy
Reserve Mannings' Overmarsh Third Man
VHC Jenkinsons' Newforem Oliver Twist

Results for Class 8 Limit Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Hoopers' Balcrist Harris Tweed
Second Iresons' Crankcross Endeavour at Tarnfell
Third Storeys' Rhodenash Bold N Brave JW
Reserve Wagstaffs' Dolwen Eastward

Results for Class 9 Open Dog (2009 NWLRC Open Show)

First Battys' Steeleigh Truly Willing at Bradwill
Second Wagstaffs' Dolwen Eastward

Results for Class 10 Veteran Dog or Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Mortons' Sh Ch Dakross Billie Holiday
Second Rawlinsons' ShCh Wilsbury Wild FireatHalshimoor JW
Third Hartleys' Suleys Sunshine
Reserve Jenkinsons' Withymead Jade at Newforem
VHC Wills' Aqualoop Rosemary

Results for Class 11 Minor Puppy Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Watsons' Oakhouse Oatibix
Second Rooths' Mardas Aurora over Greenworth
Third Meehans' Foulby Moonlight Girl at Mexifly

Results for Class 12 Puppy Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Parrs' Aqualoop Playing Misty at Stoneavon
Second Mannings' Ormeland Sumer Dream with Overmarsh
Third Dawns' Amberstead Silver Fizz
Reserve Thompsons' Liquorice Miss
VHC Jenkinsons' Aqualoop Breeze Between Newforem

 

Results for Class 13 Junior Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Hoopers' Balcrist Solitaire
Second Armitages' Oakhouse Obelia to Drouhai
Third Longs' Balcrist Secretary of State
Reserve Mitchells' Cambremer Quicksilver at Stelmarin
VHC Bloors' Hurstland Hidden Gem

 

Results for Class 14 Novice Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Markhams' Stmakajo Morning Glow
Second Longs' Balcrist Xtra Edition
Third Mitchells' Cambremer Quicksilver at Stelmarin
Reserve Mannings' Ormeland Summer Dream with Overmarsh
VHC Williams' Rhodenash Clever Elsie at Lynkevann

 

Results for Class 15 Undergraduate Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Artingstalls' Hightrevoron Silver Lining
Second Ayers' Ludalor Blueberry by Amberstope
Third Mannings' Third Avenue
Reserve Smiths' Meadowline Miss Moneypenny
VHC Dodds' Lynquest Liberthine of Carriegame

Results for Class 16 Graduate Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Rawlinsons' Shanorrell Splendour at Halshimoor
Second Gilletts' Bayerische Alpina
Third Jenkinsons' Newforem So Genteel
Reserve Armitages' Oakhouse Obelia to Drouhai
VHC Causers' Rocheby Wild Orchid of Resuac

 

Results for Class 17 Post Graduate Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Hoopers' Balcrist Limited Edition
Second Tooths' Ludalor Lancastria Chardonnay JW
Third Motts' Meaculpa Gold Charm
Reserve Wills' Aqualoop Hickory Nut Dream
VHC Thompsons' Meadowline Murwillumbah

Results for Class 18 Limit Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Wills' Aqualoop Hazelnut Dream
Second Concannons' Gowanvale Bramble
Third Manning & Bilsland Oakhouse One Off For Hollyvale
Reserve Iresons' Suley's Summer Dream at Tarnfell
VHC Markhams' Poolstead Plantlife

 

Results for Class 19 Open Bitch (2009 NWLRC Open Show)

First Artingstalls' Hightrevoron Honeysuckle
Second Wills' Ir Sh Ch Aqualoop Catch A Dream
Third Motts' Deerbrook Solid Gold of Meaculpa
Reserve Thompsons' Meadowline Myrtle Creek