2009 NWLRC Championship Show

The North West Labrador Retriever Club held its 37th Championship Show at Sutton Sports Centre on Sunday 11th October.

Judging Bitches was Mrs Margaret Litherland (Oakhouse) and Judging Dogs was Mrs Heather G Wiles-Fone (Heatherbourne).

Sponsorship was kindly provided by ROYAL CANIN.

Full show results follow:-

Best In Show Mills' ShCh My JackSprat at Lembas JW
Reserve Best In Show Baillies' ShCh Cambremer Ocean Breeze by Kilstron
Best Puppy In Show Grants' Simandem Silver Spirit
Reserve Best Puppy In Show Dodds' Llanstinan Welshman at Carriegame
Best Dog Mills' ShCh My JackSprat at Lembas JW
Reserve Best Dog Grants' Simandem Hi Ho Silver
Best Puppy Dog Grants' Simandem Silver Spirit
Best Bitch Baillies' ShCh Cambremer Ocean Breeze by Kilstron
Reserve Best Bitch Scutchers' Winsleywood Willow JW ShCM
Best Puppy Bitch Richmonds' Brigglebank Bravehope

Results for Class 1 Special Working Dog or Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Hodges' Ch Naiken Russian Rhythm JW
Second Coodes' Warringah's Tennants Creek JW
Third Finneys' Rockledge Wordsworth of Carpenny

Results for Class 2 Veteran Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Rawlinsons' Sh Ch Wilsbury Wild Fire at Halshimoor
Second Bruce & Johnstons' Teazledown Colorado JW
Third Woods' Ir Sh Ch Dolafon Kestrel of Coleg JW
Reserve RIchmonds' Brigglebank Beware
VHC Hepworths' Sh Ch Poolstead Pleased as Punch

 

Results for Class 3 Minor Puppy Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Braddons' Trendlewood Snowman
Second Douglas' Talard Mr President
Third Pinns' Abbeystead Beaufort of Haselorhill
Reserve Jenkinsons' Newforem Just One Man
VHC Woods' College Kyffin

 

Results for Class 4 Puppy Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Grants' Simandem Silver Spirit
Second Dodds' Llanstinan Welshman at Carriegame
Third Coods' Warringah's Gundaroo JW
Reserve Gwinnett-Taylors' Newyear Hot Toddy from Glosmere
VHC Earps' Wickwhistle Jammin

Results for Class 5 Junior Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Porters' Lindall Rock DJ
Second Rawlinsons' Fullwell Fly High to Halshimoor
Third Bruce & Johnsons' Teazeldown Crusader JW
Reserve Mills' Lembas Super Trouper JW
VHC Rorberts' Stormrose Morning Jewel JW

 

Results for Class 6 Yearling Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Porters' Lindall Redemption
Second Hodges' Sh Ch Naiken Way Out West JW
Third Roberts' Royal Dane of Stormrose
Reserve Marskells' Berolee Starcraft JW
VHC Mitchells' Sharouns Ganymede at Stelmarin

 

Results for Class 7 Special Beginners Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Storeys' Rhodenash Bold n Brave JW
Second Earps' Wickwhistle Jammin
Third Southwells' Rewari Evan at Driffwold
Reserve Thorpes' Taph's Echo Charlie
VHC Williams' Wylanbriar as Time Goes by at Millerdan

 

Results for Class 8 Novice Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Rawlinsons' Fullwell Fair Trade with Halshimoor
Second Reynolds' Carromers Shadrach
Third Dodds' Llanstinan Welshman at Carriegame
Reserve Thorpes' Taph's Echo Charlie
VHC Minchellas' Abbeystead Nimrod

Results for Class 9 Undergraduate Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Rawlinsons Shanorrell Birthday Boy at Halshimoor
Second Jurys' Tibblestone Gospel Singer
Third Meehans' Gulsary Gamling on Red at Mexifly
Reserve Williams & Revitts' Brathwell Ernie Wise to Jimdi
VHC Concannons' Gowanvale Wennigdale Warrior

 

Results for Class 10 Special Graduate Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First No Entries

Results for Class 11 Graduate Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Braddons' Trendlewood Only to Fly
Second Mills' Sandylands Toy Boy at Lembas
Third Crooks' Balrion John Barleycorn
Reserve Ellis & Matullas' Dolwen Wake Robin JW
VHC Mannings' Overmarsh Third Man

 

Results for Class 12 Post Graduate Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Wojciks' Courtrose Celtic Frost
Second Teasdales' Rocheby Golden Sage
Third Johns' Meadowline Mayfair
Reserve Venturi-Rose & Carpaninis' Carpenny Austin
VHC Keys' Keydella Karrington

 

Results for Class 13 Mid Limit Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Anthony & Jayes' Sandylands Pefect Chance
Second Southwells' Brigburn Farm Trader at Driffwold
Third Dodds' Carriegame Onmeohmy
Reserve Rawlinsons Shanorrell Ticket to Ride to Halshimoor
VHC McDonalds' Linnburnhead Reed Warbler

Results for Class 14 Limit Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Grants' Simandem Hi Ho Silver
Second Braddons' Trendlewood Moondance JW
Third Lowes' Raybooth Solo
Reserve Minchellas' Abbeystead Wager
VHC Marskells' Berolee Mack the Knife

 

Results for Class 15 Open Dog (2009 NWLRC Championship Show)

First Mills' Sh Ch My Jack Sprat at Lembas JW
Second Allens' Sh Ch Allenies Maverick JW ShCM
Third Williamsons ShCh Harrop Happy go Lucky to Sharouns
Reserve Brabbans' Sh Ch Cambremer Craftsman
VHC Battys' Steeleigh Truly Willing at Bradwill

Results for Class 16 Veteran Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Brabbans' Sh Ch Cambremer Call my Bluff
Second Lesleys' Sh Ch Steeleigh Star Performer JW
Third Marskells' Sh Ch Berolee Moons Magic Star JW
Reserve Wojciks' Courtrose Lola
VHC Mortons' Sh Ch Dakross Billie Holiday

 

Results for Class 17 Minor Puppy Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Herons' Corridgebarn Bronty
Second Braddons' Trendlewood Cracklin Rosie
Third Lewis' Royal Contessa at Rocheby
Reserve Finneys' Trendlewood Amazing Grace at Haddondale
VHC McCullochs' Frewlings Fedora

 

Results for Class 18 Puppy Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Richmonds' Brigglebank Bravehope
Second Porters' Lindall Herself
Third Charltons' Foxrush Scarlet O'Hara
Reserve Finneys' Trendlewood Amazing Grace at Haddondale
VHC Wojocks' Courtrose Frosted Candy

Results for Class 19 Junior Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Jones' Hafnau Aluette
Second Reynolds' Carromers Shimmering Diva
Third Hodges' Naiken Xclusive Dream
Reserve Mills' Lembas Mama Mia
VHC Jones & Bryant Dolwen Kitty

 

Results for Class 20 Yearling Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Brabbans' Foulby Queenstown at Cambremer
Second James' Ranzham Miss Starlight at Blackmine JW
Third Anthony & Jayes' Sandylands Tread Softly
Reserve Powells' Seatallan Teasel
VHC Marskells' Berolee Starlet JW

Results for Class 21 Special Beginners Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Macleans' Indian Skimmer over Afinmore
Second Gilroys' Claychalk Costa Tuppence
Third Lewis' Stormley Bridget Star at Crammondkirk
Reserve Finneys' Trendlewood Amazing Grace at Haddondale
VHC Falshaw & Elliots' Eneleon Hollyhock of Lonicerium

 

Results for Class 22 Novice Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Jones' Hafnau Aluette
Second Richmonds' Brigglebank Bravehope
Third Hoggs' Rocheby Winter Rose of Halepool
Reserve Lewis' Stormley Bridget Star at Crammondkirk
VHC Reynolds' Carromers Shimmering Diva

Results for Class 23 Undergraduate Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Lesleys' Steeleigh Hot Shot
Second Maclean Indian Skimmer over Afinmore
Third Lewis' Stormley Bridget Star at Crammondkirk
Reserve Tibblestone Sky Larkin
VHC Falshaw & Elliots' Lonicerium Nitida

 

Results for Class 24 Special Graduate Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Macleans' Indian Skimmer over Afinmore
Second Seilskis' Rhodenash Rhapsody

Results for Class 25 Graduate Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Hoopers' Balchrist Limited Edition
Second Crooks' Balrion Weathertop Pretty Polly
Third Hodges' Lindall Nadia at Naiken
Reserve Ellis & Matullas' Dolwen Mulberry
VHC Marskells' Ballynegal Dancing Queen

 

Results for Class 26 Post Graduate Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Wojciks' Courtrose Celtic Ebony
Second Powells' Seatallan Snowberry
Third Hunters' Lindall Niamh at St Machute
Reserve Braddon Trendlewood Lets Dance
VHC Artingstalls' Hightrevoron Silver Lining

 

Results for Class 27 Mid Limit Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Coodes' Warringah's Karkirri
Second Fryers' Halshimoor Hi Five to Fullwell
Third Reynolds' Carromers Shakira JW
Reserve Rooths' Greenworth Henrietta Knight
VHC Heppers' Mardas Magical Mystery Tour JW

 

Results for Class 28 Limit Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Scutchers' Winsleywood Willow JW ShCM
Second Foxs' Rocheby Winds of Change to Treeburrow
Third Charltons' Sretlaw Spring Collection with Foxrush
Reserve Lewis' Nigabee Chesil Beach
VHC Cadmans' Anglepoise Annabelle

 

Results for Class 29 Open Bitch (2009 NWLRC Championship Show)

First Ballies' Sh Ch Cambremer Ocean Breeze by Kilstrom
Second Heppers' Sh Ch Mardas Venetian Fan Fare
Third Holliday&Aulds ShChLindall Str'berry Cream Farbrae
Reserve Sutcliffes' Crawcrook Odd Soxs