2010 NWLRC Limit Show

The NWLRC held it’s 2010 Limit Show at Scarisbrick Village Hall on 14th February 2010, and although it was Valentines Day, many members turned out the First, of the three NWLRC shows of the year, and everyone went home with their very own beloved!
The Judge was Mr Dennis McLellan (Saranden)

Best In Show Mrs D Stuarts' Lindall you Rock
Reserve Best In Show Mr S Williamsons' Sharouns Heritage
Best Puppy In Show Mr S Williamsons' Sharouns Heritage
Reserve Best Puppy In Show Mrs N Dodds' Brockburrow Breaking Dawn
Best Dog Mr S Williamsons' Sharouns Heritage
Reserve Best Dog Mrs K Storeys' Rhodenash Bold n Brave
Best Bitch Mrs D Stuarts' Lindall you Rock
Reserve Best Bitch Mrs D Stuarts' Devonlite Stare If u Dare

Results for Class 1 Minor Puppy Dog (2010 NWLRC Limit Show)

First Bruce & Johnsons' Foulby The Baron of Teazledown
Second Thompsons' Meadoline Moschino
Third Finneys' Meadowline Maximum Impact at Haddondale

 

Results for Class 2 Puppy Dog (2010 NWLRC Limit Show)

First Williamsons' Sharouns Heritage
Second Stuarts' Stelainros Recession
Third Ayers' Musubi Solo Warrior
Reserve Finneys' Meadowline Maximum Impact at Haddondale

 

Results for Class 3 Junior Dog (2010 NWLRC Limit Show)

First Dodds' Llanstinan Welshman at Carriegame
Second Jones' Cornlands Chomsky

 

Results for Class 4 Novice Dog (2010 NWLRC Limit Show)

First Stuarts' Suttonpark Director
Second Longs' Balchrist Rogue State
Third Ayers' Musubi Solo Warrior
Reserve Jones' Arrow Drumfox
VHC Finneys' Meadowline Maximum Impact at Haddondale

 

Results for Class 5 Graduate Dog (2010 NWLRC Limit Show)

First Concannons' Richbourne Moment of Time at Gowanvale
Second Dodds' Llanstinan Welshman at Carriegame
Third Bruce & Johnsons' Teazledown Crusader JW
Reserve Jones' Ladrow Dark Lord
VHC Longs' Balchrist Rogue State

Results for Class 6 Post Graduate Dog (2010 NWLRC Limit Show)

First Balshaw & Rawlinsons' Birthday Boy at Halshimoor
Second Beardalls' Bearcop Ebony Boy
Third Mannings' Overmarsh Third Man

 

Results for Class 7 Limit Dog (2010 NWLRC Limit Show)

First Smiths' Charway Ballymedlar at Warrenview
Second Dodds' Carriegame Ohmeohmy
Third Concannons' Gowanvale Wenningdale Warrier

Results for Class 8 Open Dog (2010 NWLRC Limit Show)

First Storeys' Rhodenash Bold n Brave
Second Iresons' Crankcross Endeavour at Tarnfell

 

Results for Class 9 Veteran Dog or Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First Bilslands' Finally Found for Hollyvale
Second Hartleys' Suleys Sunshine
Third Parrs' Stoneavon Maid of The Mist
Reserve Parrs' Stoneavon Alchemist

 

Results for Class 10 Maureen Wilkinson Special Stakes (2010 NWLRC Limit Show)

First Stuarts' Devonshire Stare If u Dare
Second Longs' Balchrist Secretary of State at Baldevs
Third Jones' Cornlands Chomsky
Reserve Thompsons' Licquice Miss
VHC Markhams' Poolstead Plant Life

Results for Class 11 Minor Puppy Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First Thompsons' Meadowline Midsomer Martha
Second Jones' Oakhouse Omeward Bound
Third Watsons' Cuerdenlake Lomond

Results for Class 12 Puppy Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First Dodds' Brockburrow Breaking Dawn
Second Williamsons' Sharouns Homemade
Third Bilslands' Hollyvale Rum Spirit
Reserve Markhams' Stmakajo Siritachi Padme
VHC Bilslands' Hollyvale Hoity Toity

 

Results for Class 13 Junior Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First Stuarts' Devonlite Stare If u Dare
Second Mannings' Oremeland Summer Dream at Overmarsh
Third McGills' Deniangill Moonlight
Reserve Watsons' Oakhouse Oatibix
VHC Armitages' Drouhai Teesha

Results for Class 14 Novice Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First Stuarts' Lindall You Rock
Second Dodds' Brockburrow Breaking Dawn
Third Longs' Balchrist Secretary of State at Baldevs
Reserve Williamsons Halshimoor Poetic Licence for Sharouns
VHC Williams' Rhodenash Clever Elsie at Lynkevann

 

Results for Class 15 Graduate Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First BalshawRawlinson Shanorrell Splendour atHalshimoor
Second Smiths' Meadowline Miss Moneypenny
Third Parrs' Aqualoop Playing Misty at Stoneavon
Reserve Armitages' Oakhouse Obelia to Drouhai
VHC Longs' Balchrists Xtra Edition

 

Results for Class 16 Post Graduate Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First Williamsons' Sharouns Destinys Child JW
Second Wills' Aqualoop Hazelnut Dream
Third Smyes' Newhorizon Moonriver to Stonmye
Reserve Watsons' Oakhouse Ooh Betty
VHC Mannings' Trofarth Truth to Overmarsh

 

Results for Class 17 Limit Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First Mrs D Stuarts' Lindall You Rock
Second Mr & Mrs Wills'Aqualoop Hickory Nut Dream
Third Hartleys' Suleys Santas Choice
Reserve Bilslands' Hollyvale Habeas Corpus

Results for Class 18 Open Bitch (2010 NWLRC Limit Show)

First Mrs P Motts' Deerbrook Solid Gold of Meaculpa
Second Ms M Markhams' Poolstead Plant Life