2010 NWLRC Open Show

w The North West Labrador Retriever Club held it’s Annual Open Show at Scarisbrick Village Hall on Sunday 6th June 2010. The show was again successfully held outside, and although a little light rain fell early on, with a couple of heavier bursts, this did not dampen the days spirits as Mr Bill Kempson judged the entry and the show ended on a warm and sunny note.

The show was kindly sponsored by Royal Canin.

Best In Show Rawlinsons' Sh Ch Halshimoor Lincoln
Reserve Best In Show WIlliamsons' Sharouns Destinys Child JW
Best Puppy In Show Porters' Lindall Dressed to Impress
Reserve Best Puppy In Show Porters' Lindall Brubaker
Best Dog Rawlinsons' Sh Ch Halshimoor Lincoln
Best Bitch Williamsons' Sharouns Destinys Child JW

Results for Class 1 – Minor Puppy Dog (2010 NWLRC Open Show)

First B'shaw&Rawlinson Shanorrell Entertainer@Halshimoor
Second Watsons' Cuerdenlake Apopka
Third Barons' Harrop Apllo
Reserve Meehans' Ravenshall Davy Jones at Mexifly
VHC Bebbingtons' Dolwen Nathaniel of Fossilbrook

Results for Class 2 – Puppy Dog (2010 NWLRC Open Show)

First Porters' Lindall Brubaker
Second Thompsons' Oakhouse Orctioneer
Third Bruce and Johnsons' Foulby the Baron of Teazledow
Reserve D'Arcys' Lancastria Indiana
VHC Meehans' Ravenshall Davy Jones at Mexifly

 

Results for Class 3 – Junior Dog (2010 NWLRC Open Show)

First Litherlands' Oakhouse Odd Bins
Second Williamsons' Sharouns Heritage JW
Third Thompsons' Meadowline Maximum Joy
Reserve Ayers' Musubi Solo Warrior
VHC Seniors' Gulsary Greek Apollo

 

Results for Class 4 – Novice Dog (2010 NWLRC Open Show)

First Longs' Balchrist Rougue State at Baldevs
Second Thompsons' Meadowline Maximum Joy
Third Bruce and Johnsons' Foulby the Baron of Teazledown
Reserve Beardalls' Bearcop Cracker
VHC D'Arcys' Lancastria Indiana

 

Results for Class 5 – Undergraduate Dog (2010 NWLRC Open Show)

First Ayers' Musubi Solo Warrior
Second Bebbingtons' Dolwen David Morris of Fossilbrook
Third Whites' Carpenny Muscovado with Arghishalee

Results for Class 6 – Graduate Dog (2010 NWLRC Open Show)

First Bruce and Johnsons' Teazledown Crusader JW
Second Beardalls' Bearcop Ebony Boy
Third Rawlinsons' Fullwell Fly High to Halshimoor
Reserve Meehans' Gulsary Gambling on Red at Mexifly
VHC Concannons' Richbourne Moment of Time at Gowanvale

 

Results for Class 7 – Post Graduate Dog (2010 NWLRC Open Show)

First Beardalls' Bearcop Ebony Boy
Second Mannings' Overmarsh Third Official

 

Results for Class 8 – Limit Dog (2010 NWLRC Open Show)

First Mannings' Overmarsh Third Man
Second Concannons' Gowanvale Wenningdale Warrier
Third Dodds' Carriegame Ohmeohmy
Reserve Watsons' Oakhouse Obsons Choice to Cuerdenlake
VHC Smiths' Charway Ballymedlar at Warrenview

Results for Class 9 – Open Dog (2010 NWLRC Open Show)

First Rawlinsons' Sh Ch Halshimoor Lincoln
Second Whitleys' Danomic Denzel Washington

Results for Class 10 – Veteran Dog or Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First Rawlinsons' Sh Ch Wilsbury Wild Fire at Halshimoor
Second Wills' Ir Sh Ch Aqualoop Catch a Dream
Third Motts' Meaculpa Solo
Reserve Hartleys' Suleys Sunshine
VHC Smalleys' Suley Sunbeam over Glenmoss

 

Results for Class 11 – Minor Puppy Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First Porters' Lindall Dressed to Impress
Second Porters' Lindall Little Black Dress
Third Artingstalls' Hightrevoron State Affair
Reserve Williams' Lynkevann Almost There
VHC Whites' Arghishalee's Sea of Dreams

Results for Class 12 – Puppy Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First None present – No result

Results for Class 13 – Junior Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First Dodds' Brockburrow Breaking Dawn
Second Watsons' Cuerdenlake Lomond
Third Litherlands' Trofarth Happy Go Lucky to Oakhouse
Reserve Seniors' Gulsary Greek Aphodite
VHC Armitages' Trofarth Model Lady of Oakhouse

 

Results for Class 14 – Novice Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First Dodds' Brockburrow Breaking Dawn
Second Seniors' Gulsary Greek Aphodite
Third Whites' Arghishalee's Sea of Dreams
Reserve Watsons' Oakhouse Oatibix at Cuerdenlake
VHC Whites' Arghishalee Bronte

 

Results for Class 15 – Undergraduate Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First Longs' Balchrist Secretary of State at Baldevs
Second Williamsons' Jalmar Jetting off to Sharouns
Third Smyes' Rewari Exceptional Courage with Stonmye
Reserve Williams' Rhodenash Clever Elsie at Lynkevann
VHC Armitages' Drouhai Teesha

Results for Class 16 – Graduate Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First Watsons' Cuerdenlake Brenig
Second Parrs' Aqualoop Playing Misty at Stoneavon
Third Armitages' Oakhouse Obelia to Drouhai
Reserve Williams' Rhodenash Clever Elsie at Lynkevann

Results for Class 17 – Post Graduate Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First Williamsons' Sharouns Destinys Child JW
Second Balshaw&Rawlinsons Shanorrell Splendour@Halshimoor
Third Hartelys' Suleys Santas Choice
Reserve Whitleys' Ravenshall Diva Danomic

Results for Class 18 – Limit Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First Proctors' Brockburrow Day Dreamer
Second Dodds' Brockburrow Juliet
Third Wills' Aqualoop Hickory Nut Dream
Reserve Iresons' Suleys Summer Dream at Tarnfell
VHC Motts' Deerbrook Solid Gold of Meaculpa

 

Results for Class 19 – Open Bitch (2010 NWLRC Open Show)

First JKC CH Bloom of Trackerhouse
Second Wills' Aqualoop Hazelnut Dream
Third Seniors' Gulsary Gerronwyit JW
Reserve Longs' Balchrist Xtra Edition
VHC Motts' Deerbrook Solid Gold of Meaculpa