2011 NWLRC Championship Show

The North West Labrador Retriever Club held its 39th Championship Show at Sutton Sports Centre on Sunday 9th October.

Judging Bitches was Mrs Lorraine Tooth (Ludalor) and Judging Dogs was Mr Eric Parr (Stoneavon). The referee was Sue Hartley (Suley).
Sponsorship was kindly provided by ROYAL CANIN for which we are grateful for their continued support.

Best In Show Porters' Sh Ch Lindall Redemption
Reserve Best In Show Porters' Sh Ch Lindall Dreamy
Best Puppy In Show Coodes' Warringah's Merriwagga JW
Reserve Best Puppy In Show Hodges' Naiken Zephyr
Best Dog Lindalls' Sh Ch Lindall Redemption
Reserve Best Dog Powells' Seatallan Vestia
Best Puppy Dog Hodges' Naiken Zephyr
Best Bitch Porters' Sh Ch Lindall Dreamy
Reserve Best Bitch Parrots' Naiken Yelena at Lougin
Best Puppy Bitch Coodes' Warringah's Merriwagga JW

Results for Class 1 – Sp Working Dog or Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Coodes' Warringah's Gundaroo JW
Second Finneys' Carpenny Shaw

Results for Class 2 – Veteran Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Hodges' Sh Ch Naiken Quincy JW
Second Rawlinsons ShCh Wilsbury Wild Fire at HalshimoorJW
Third Battys' Steeleigh Truly Willing at Bradwell
Reserve Douglas' Talard Against All Odds
VHC Dodds' Carriegame Ohmeohmy

Results for Class 3 – Minor Puppy Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Charltons' Foxrush Ragtrade
Second Callenders' Parbuckle Blue Spruce
Third Proctors' Penkaric Masquerade
Reserve Litherland' Withymead Maverick with Oakhouse
VHC Crellins' Aalin Carrey Aintree

Results for Class 4 – Puppy Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Hodges' Sh Ch Naiken Zephyr
Second Douglas' Ramseyville Raise Anchor at Talard
Third Dodds' Icyrivers Myohmy at Carriegame
Reserve Wilcoxs' Donamick Zacherias
VHC Williams' Lynkevann Brightstar

Results for Class 5 – Junior Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Powells' Seatallan Vestia
Second Downey-Tullochs' Tullochmohr Ace Junior JW
Third Logans' Driffwold Break Free to Minocqua
Reserve Lawrences' Cricklecreek Caribou at Dunnabbey
VHC Perkins' Stanleylodge Broadway Boy to Keeninspires

Results for Class 6 – Yearling Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Pollocks' Pollham Penny Royal JW
Second Porters' Lindall Dan Carter
Third Thompsons' Churnetview Lemondrizzle JW
Reserve Dobsons' Lakemeadow Living the Dream
VHC Ayres' Musubi Imperial Topaz

Results for Class 7 – Special Beginners Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Lamberts' Dysonleigh Diamond Gent at Mattand
Second Perkins' Stanleylodge Broadway Boy to Keeninspires
Third Dobsons' Lakemeadow Living the Dream
Reserve Crellins' Aalin Carrey Aintree
VHC Wilsons' Stelainros Rambo

Results for Class 8 – Novice Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Thompsons' Churnetview Lemondrizzle JW
Second Proctors' Penkaric Masquerade
Third Dobsons' Lakemeadow Living the Dream
Reserve Dodds' Icyrivers Myohmy at Carriegame
VHC Williams' Lynkevann Brightstar

Results for Class 9 – Undergraduate Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Wilcoxs' Lembas My Boy Lollipop at Donamick
Second Dobsons' Lakemeadow Living the Dream
Third Thompson Meadowline Michaels Song to ChurnetviewJW
Reserve Dodds' Icyrivers Myohmy at Carriegame
VHC Logans' Driffwold Break Free to Minocqua

Results for Class 10 – Special Graduate Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Longs' Balcrist Rogue State at Baldevs
Second Rawlinsons' Fullwell Fair Trade with Halshimoor

Results for Class 11 – Graduate Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Braddons' Trendlewood Snowman JW
Second Harvey Majors' Linjor Bonjovi JW
Third Neals' Aardvar Lancaster JW
Reserve Dobsons' Lakemeadow Living the Dream
VHC Thompson Meadowline Michaels Song to ChurnetviewJW

Results for Class 12 – Post Graduate Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Rawlinsons Shanorrell Entertainer at Halshimoor
Second Pollocks' Pollham Padraig
Third Marskells' Berolee Moon Star
Reserve Bruce & Johnstons' Teazledown Crusader JW
VHC Ayres' Musubi Solo Warrior JW

Results for Class 13 – Mid Limit Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Keatings' Rewari Enterprise to Whitletyne
Second Parrots' Lougin Leather
Third Marskells' Berolee Starcraft JW
Reserve Mannings' Overmarsh Third Man
VHC Oxleys' Exelby Galwyddel to Crankcross

Results for Class 14 – Limit Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Marskells' Berolee Mack the Knife
Second Lavelles' Crosscroyde Coalition
Third Braddons' Trendlewood Only to Fly
Reserve Keys' Keydella Kountrywise
VHC Conncanons' Richbourne Moment of Timeat Gowanvale

Results for Class 15 – Open Dog (2011 NWLRC Championship Show)

First Porters' Sh Ch Lindall Redemption
Second Hodges' Sh Ch Naiken Way Out West JW
Third Neals'Sh Ch Amberstope Rebel Yell ShCM
Reserve Crooks'Balrion Weathertop John Barleycorn

Results for Class 16 – Veteran Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Marskells' Sh Ch Berolee Moons Magic Star JW
Second Artingstalls' Hightrevoron Honeysuckle
Third Smalleys' Suley's Sunbeam over Glenmoss
Reserve Scrimgeours' Velvetine The One and Only
VHC Markhams' Poolstead Plantlife

Results for Class 17 – Minor Puppy Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Charltons' Foxrush Rebecca
Second Taylors' Farbracken Trust in Me
Third Ellis & Matullas' Dolwen Showtime
Reserve R'linsn&Balshaw Wilsbury Waverley Place@Halshimoor
VHC Coodes' Warringah's Camira Creek

Results for Class 18 – Puppy Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Coodes' Warringah's Merriwagga
Second Richmonds' Keydella Krissy by Briggebank
Third Lamberts' Mattand For Your Eyes Only
Reserve Pollocks' Pollham Pretty Woman
VHC Braddons' Trendlewood Perfect Tan

Results for Class 19 – Junior Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Braddons' Trendlewood Words of Love
Second Deanes' Simanden Chantel at Taronnens
Third Downey-Tullochs' Tullochmohr Aura JW
Reserve Wilsons' Stelainros Westlife
VHC Perkins' Whiteray Athena at Churtnetview

Results for Class 20 – Yearling Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Lindalls' Sh Ch Lindall Dreamy
Second Coodes' Rosemade Quiet Night
Third Gawthorpes' Waterbrook Sweet Moments
Reserve Artingstalls' Hightrevoron State Affair
VHC Callows' Standeridge Butter Fingers

Results for Class 21 – Special Beginners Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Lamberts' Mattand For your Eyes Only
Second Haslams' Lynquest Flash of Fancy
Third Wilsons' Stelainros Westlife
Reserve O'Briens' Mandursan Miss Demeaner
VHC Chapmans' Spring Flower Lady

Results for Class 22 – Novice Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Coodes' Warringah's Merriwagga
Second Barratts' Hollyvale High Court
Third Woodalls' Thirlmere Secret Obsession
Reserve Perkins' Whiteray Athena at Churnetview
VHC Lawrences' Dunnabbey Hope Floats

Results for Class 23 – Undergratuate Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Smiths' Rudidale's Jazztime
Second Coodes' Warringah's Merriwagga
Third Rogers' Woodmist Rosemary
Reserve Braddons' Trendlewood Love Chronicles
VHC Woodalls' Thirlmere Secret Obsession

Results for Class 25 – Graduate Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Harvey Majors' Linjor Rhianna JW
Second Grummitt & Carpaninis' Carpenny Riva Manorwell
Third Haslams' Lynquest Flash of Fancy
Reserve Downey-Tullochs' Tullochmohr Sea the Stars
VHC Jennings' Seatallan Snowdrop at Kiltyrie

Results for Class 26 – Post Graduate Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Shirtons' Woolman Proper Startlight
Second Braimbridges' Dakross Chaka Khan of Hannabee
Third Crooks' Balrion Weathertop West Wind
Reserve Douglas' Talard Miss America
VHC Leith-Ross' Tintagel Winds Zero In

Results for Class 27 – Mid Limit Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Proctors' Brockburrow Day Dreamer at Penkaric
Second Keatings' Lakemeadow Lady Jane Whistletyne
Third Dodds' Lynquest Libertine of Carriegame
Reserve Hoopers' Balcrist Solitaire
VHC Rawlinsons' Shanorrell Splendour at Halshimoor

Results for Class 28 – Limit Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Parrotts' Naiken Yelena at Lougin
Second Rawlinsons' Wilsbury CremeKracker at Halshimoor JW
Third Rogers' Woodmist Saffron
Reserve Gilroys' Claychalk Costa Tael
VHC Coodes' Warringah's Karkirri

Results for Class 29 – Open Bitch (2011 NWLRC Championship Show)

First Aireys' Sh Ch Ronsard Me Celebrait ShCM
Second Lavelles' Sh Ch Crosscroyde Lady Katinka JW
Third Tierneys' Claychalk Costa Penny at Ceilloch
Reserve Leith-Ross' Ch Champagne Celebration of Tintagel W
VHC Leith-Ross' Ch Dumb Blond of Tintagel Winds

Results for Class 30 – Brace (2011 NWLRC Championship Show)

First Mrs S Lamberts'
Second Mrs J Keatings'
Third Miss L J Finneys'
Reserve Mrs D Downey-Tullochs'